طریقه ریست کردن بایاس سیستم
تعداد بازدید از این موضوع : 2301
امیر زنگنه نژاد آفلاین
دبیر کامپیوتر

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 275
ارسال‌ها: 73
تاریخ عضویت: 13 آبان 1389
ارسال: #1
طریقه ریست کردن بایاس سیستم

1- برداشتن باتری مادر برد و اتصال کوتاه

    2- ست كردن جامپر  CLEAR BIOS مادربورد

    3-  نرم افزاري كه با استفاده از برنامه هايي  BIOS را  CLEAR مي كنند.

    4- بدون نياز به برنامه كمكي مي باشد:

-ابتدا به Prompt  DOS برويد.

مراحل زير را دنبال كنيد:

C:> DEBUG

-O 70 2E

-O 71 0

-Q

با اينكار محتويات  SETUP از جمله كلمه عبور آن ریست مي گردد.

تازه بعد از اينكه اينكار را انجام داديد دوباره به ست آپ بروید يد وست آپ را  به حالت پيش فرض ببريد

برخی از گزینه های Setup

Standard Cmos Setup  

در این قسمت تنظیمات مربوط به شناساندن هارد و فلاپی و درایو های CD  انجام می شود.و همچنین ترتیب قرار گیری هارد دیسک و دوایوها بر اساس اولیه و ثانویه (Master & Slave) و... مشخص می شود

Advance Cmos Setup

در این قسمت تنظیماتی مثل بوت شدن سیستم از روی درایو ها طبق اولویت انجام می شود.و دارای سه گزینه(Fristy . Secondy. Thridy ) است.

Resum By Alarm

در این قسمت می توان با فعال کردن آن و دادن مقدار به گزینه های ساعت و تاریخ (Date & Time) می توان تنظیم کردکه کامپیوتر در تاریخ و زمان تعین شده به صورت اتوماتیک روشن شود.Viruse Warning

اگر این انتخاب بر روی خصوصیات Enabled تنظیم شود در آن صورت وقتی برنامه ای در تلاش برای نوشتن بر روی بخش راه انداز (Boot Sector) باشد کاربر پیغام را دریافت می کند.پس از دریافت پیغام هشدار می دانید که باید یک برنامه ضد ویروس را اجرا کنید.تنظیم پیش فرض برای این انتخاب Disabled می باشد. توجه داشته باشید که فعای بودن این گزینه موجب می شود که پیغام هشدار را تنها وقتی در مرحله ی راه اندازی قرار دارید دریافت کنید نه وقتی که ویندوز در حال اجرا شدن است.

<<<<<<توجه:در هنگام نصب یک سیستم عامل جدید باید این خصوصیت را غیر فعال کنید.>>>>>>

CPU Internal Cache

این انتخاب فعال بودن حافظه پنهانی داخل CPU را نشان می دهد.بنابر این باید روی خصوصیت Enabled باشد.

Processor Number Featur

این انتخاب نیز می تواند روی گزینه Enabled و Disabled تنظیم شود.فعال بودن انتخاب مذکور به این معنا است که شماره سریال پردازشگر می تواند توسط نرم افزار مخصوصی خوانده شود.

Quick Power On Self Test

این انتخاب نیز می تواند روی گزینه Enabled و Disabled تنظیم شود.اگر انتخاب مذکور بر روی خصوصیت Disabled تنظیم شود در آن صورت زمان بیشتری صرف انجام عملیات Post (شمارش رم در اول بوت) خواهد شد.

Boot From Lan First

اگر این انتخاب فعال باشد در آن صورت Bios سعی می کند به جای راه اندازی شدن از طریق درایو دیسک سخت موجود بر روی آن سیستم،از طریق درایو سرویس دهنده شبکه محلی راه اندازی شود.البته این در صورتی است که کنترل کننده شبکه از این خصوصیت پشتیبانی کند.

Boot Sqence

اگر این انتخاب بر روی تنظیمات پیش فرض خود باشد در آن صورت Bios در ابتدا تلاش می کند که سیستم را از درایو A راه اندازی کنداگر موفق نشد سپس به سراغ درایو C می رود. شما می توانید ترتیب دیگری را برای تلاش Bios هنگام راه اندازی سیستم انتخاب کنید.

Vga Boot From

اگر در سیستم شما دو کنترل کننده ی تصویری وجود داشته باشد با استفاده از این انتخاب می توانید کنترل کننده ای که سیستم باید انتخاب کند را معین کنید.

Boot Up NumLock Status

با انتخاب این گزینه شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا کلید NumLock با روشن شدن سیستم فعال شود یا خیر؟ اگر می خواهید کلید NumLock با روشن شدن سیستم روشن گردد

خصوصیت Boot NumLock را بر روی On تنظیم کنید در غیر این صورت می توانید خصوصیت Off را برای آن انتخاب کنید. Security Option

برای این انتخاب می توانید از دو خصوصیت Setup یا System یکی را انتخاب کرد.اگر خصوصیت System را انتخاب کنید در آن صورت هم برای راه اندازی سیستم و هم برای اجرا شدن Setup باید کلمه عبور را وارد کنید.اما اگر خصوصیت Setup را انتخاب نمایید در آن صورت فقط برای اجرای برنامه Setup به کلمه عبور نیاز خواهید داشت.

Pci/Vga Palette Snoop

برای این انتخاب می توانید یکی از دو خصوصیت Disabled یا Enabled را تعیین کرد. تنظیمات این انتخاب هنگام استفاده به از مونیتور به جای تلویزیون یا برای وقتی که اجرای CD باعث به هم ریختن تصویر مونیتور میشود مورد استفاده قرار می گیرد.اگر کارتهایی چون کارت TV در سیستم تان به کار رفته است در آن صورت این انتخاب را بر روی خصوصیت Enabled قرار دهید.

Assign IRQ For VGA

با استفاده از این انتخاب می توانید برای کنترل کننده VGA یک خط IRQ تعیین کنید.

Os Select For DRAM>64MB

برای این انتخاب می توانید یکی از دو خصوصیت Non-Os2 یا Os را انتخابی کرد.اگر سیستم شما بیش از 64 مگابایت حافظه دارد و سیستم عامل OS/2 را اجرا می کند در آن صورت این انتخاب را بر روی خصوصیت OS2 تنظیم کنید. اگر سیستم تان از سیستم عامل دیگری استفاده می کند در آن صورت انتخاب مذکور را بر روی خصوصیت Non-Os

تنظیم نمایید.

<<<<<<توجه:اگر حافظه سیستم شما کمتر از 64 مگابایت باشد در آن صورت Bios این انتخاب را نخواهد داشت.>>>>>>

HDD S.M.A.R.T. Capability

اگر این انتخاب را بر روی Enabled تنظیم کنید در آن صورت به Bios اجازه می دهید که از پروتکل SMART استفاده کند.پروتکل SMART وقتی که درایو دیسک سخت در حال خراب شدن استکاربر را از این موضوع مطلع می سازد.

امضا it-tangestan.vcp.ir
27 آبان 1389 10:04 ق.ظ
ارسال پاسخ 


رفتن به سایر بخشهای سایت :

اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی استان بوشهر - تلفن : 077133320384