مجلس موسسان
تعداد بازدید از این موضوع : 1415
جوادرضايي آفلاین
دبیر علوم اجتماعی

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 1089
ارسال‌ها: 3
تاریخ عضویت: 19 دى 1391
ارسال: #1
مجلس موسسان

مجلس موسسان رضاخانی


نگاهی به تشکیل مجلس موسسان و تصویب طرح انتقال سلطنت از قاجار به پهلویپس از تصویب ماده واحدة انقراض قاجاریه توسط طرفداران رضا خان در مجلس شورای ملی که در تاریخ نهم آبان ماه ۱۳۰۴ انجام گرفت، اینک زمان آن فرا رسیده بود که رضاخان تحرکات و تحریکات چند سالة خود را که همه در راه انقراض سلطنت قاجار و تکیه بر سریر سلطنت انجام شده بود به ثمر رساند. وی با مشورت طرفداران و هوادارانش به این نتیجه رسید که عاجل ترین و فوری ترین اقدامی که می تواند به سهولت به امیال وی جامة عمل بپوشاند، تشکیل مجلس موسسان است، امری که تا آن زمان در تاریخ معاصر ایران بی سابقه بود. بر همین اساس علی اکبر داور از سوی رضاخان مامور تدارک مقدمات تشکیل مجلس موسسان شد.
علی اکبر داور با توجه به آشنایی و اشرافی که بر تاریخ سیاسی کشور های غربی داشت به سرعت آیین نامه اجرایی و حقوقی مجلس موسسان را تدوین نمود و مجلس پنجم بی درنگ آن را به تصویب رساند. داور همچنین با کمک همفکران و هم مسلکانش که همگی طرفداران به قدرت رسیدن رضا خان بودند، اسامی شخصیت هایی که در سراسر کشور از نظر آنها صلاحیت نمایندگی مجلس موسسان را داشتند تهیه کرد. وی به قدری در دستچین کردن ترکیب اعضای مجلس موسسان وسواس به خرج داد که حتی صدای کوچکترین مخالفتی از درون این مجلس به گوش نرسد.
نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است و باید به آن اشاره شود این است که در زمان تهیه مقدمات مجلس موسسان که نتیجه آن از پیش مشخص بود، مخالفان رضا خان در موضع و موقعیتی نبودند که بتوانند در برابر آن ایستادگی کرده و مانع از تشکیل آن شوند. رضاخان و طرفدارانش با شیوه ها و ترفند های مختلف و متعدد صدای مخالفان را در گلوله شکسته و هر نوع مقاومتی را در نطفه خفه کرده بودند. همه مخالفان رضا خان و به طور مشخص نمایندگان گروه اقلیت مجلس که در زمره اصلی ترین مخالفین تغییر سلطنت و به قدرت رسیدن رضا خان بودند عملا در خانه های خود حبس شده و مأمورین شهربانی و مفتشان کوچکترین حرکات آنها را زیر نظر داشتند. از جمله این افراد علاوه بر آیت الله مدرس ـ جدی ترین مخالف رضا خان ـ می توان از افرادی نظیر مصدق، مشیر الدوله، تقی زاده، علا و ... یاد کرد. بنابراین کسی را یارای مخالفت و مقاومت در برابر این اقدام غیر قانونی رضا خان که در پوشش و ظاهری قانونی انجام می شد، نبود.
طبق برنامه از پیش تعیین شده مقدمات کار انتخابات مجلس موسسان از اوایل آذر ماه ۱۳۰۴ آغاز شد. در تمام ایالات و ولایات کشور از سوی عوامل رضا خان، هیئت های نظارت و اجرایی تلاش های فراوان و گسترده ای صورت گرفت تا افراد مورد نظر که فهرست اسامی آنها قبلا توسط داور تهیه و به حوزه های انتخابیه ارسال شده بود از صندوق ها بیرون آورده شوند.
تعداد نمایندگان مجلس موسسان به اندازة دو برابر مجموع نمایندگان مجلس شورای ملی در نظر گرفته شده بود که از اوایل آذر ماه در حدود ۲۴۱ نفر از آنان به منظور گشایش مجلس موسسان انتخاب شدند. انتخابات به حدی تصنعی بود که هیچ یک از مخالفان رضا خان در میان انتخاب شدگان قرار نگرفتند و افراد وجیه المله و برجسته ای نظیر آیت الله مدرس، مصدق، مستوفی الممالک، مشیر الدوله و ... به مجلس موسسان راه نیافتند. در حالی که افراد مورد نظر رضا خان که نه معروفیت و نه وجاهت کافی داشتند با رأی قابل توجهی بر کرسی های مجلس تکیه زدند.
به هر تقدیر انتخابات مجلس موسسان با کیفیتی که ذکر شد انجام گرفت و در ۱۵ آذر ماه ۱۳۰۴ با نطق افتتاحیه رضا خان در محل تکیه دولت گشایش یافت.
20 دى 1391 10:54 ب.ظ
ولی موسائی آفلاین
دبیر حرفه

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 1067
ارسال‌ها: 36
تاریخ عضویت: 08 دى 1391
ارسال: #2
جواب به: مجلس موسسان

بسیارعالی ،همچنان منتظر ارسال مطالب آموزنده شما همکار گرامی هستیم.
24 دى 1391 10:43 ق.ظ
رضاحیدری آفلاین
دبیر علوم اجتماعی

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 951
ارسال‌ها: 23
تاریخ عضویت: 20 آبان 1391
ارسال: #3
جواب به: مجلس موسسان

سلام بر آقای رضایی عزیز دوست و همکار گرامی

مطلب بسیار زیبایی بود ....استفاده کردیم....سپاسگذاریم

امضا درود به شما مهربانان و دوستان همیشه جاودان
01 اسفند 1391 09:47 ب.ظ
ارسال پاسخ 


رفتن به سایر بخشهای سایت :

اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی استان بوشهر - تلفن : 077133320384