۱۲گیاه آپارتمانی که هوای خانه را تصفیه می‌کنند
تعداد بازدید از این موضوع : 788
نوبخت شکوفه آفلاین
دبیر حرفه و فن

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 1930
ارسال‌ها: 2
تاریخ عضویت: 16 آذر 1394
ارسال: #1
۱۲گیاه آپارتمانی که هوای خانه را تصفیه می‌کنند

بسیاری از افراد درون خانه‌هایشان گل و گیاه پرورش می‌دهند اما خیلی از آن‌ها فقط به زیبایی و تازگی این گیاهان فکر می‌کنند. با اینحال یک دلیل بسیار مهم وجود دارد که برخی سعی می‌کنند انواع خاصی از گیاهان را داخل خانه خود پرورش ‌دهند: خاصیت پاکسازی هوا! فضای خانه‌های ما گاهی از هوای بیرون نیز آلوده‌تر است اما با داشتن این گیاهان زیبا و مفید می‌توان هوای درون خانه را تصفیه کرد.

۱-    عشقه
نام فارسی: عشقه ابلق، پیچ انگلیسی
نام انگلیسی: The English Ivy
نام علمی: Hedera helix
این گیاه از سوی ناسا بعنوان بهترین گیاه برای تصفیه هوای خانه معرفی شده است. عشقه گیاهی است که سموم هوا را جذب خود کرده ضمن اینکه پروش آن نیز بسیار ساده است. عشقه ابلق را می‌توان هم به صورت گلدانی پرورش داد و هم آن را آویز کرد.

۲-    اسپاتی فیوم
نام فارسی: اسپاتی فیوم، برگ قاشقی، گل چمچه‌ای (از خانواده شیپوریان)
نام انگلیسی: The Peace Lily
نام علمی: Spathiphyllum
یکی از معدود گیاهان تصفیه کننده هوا که گل می‌دهد اسپاتی فیوم است. بنابراین این گیاه علاوه بر مفید بودن برای دکوراسیون خانه نیز بسیار مناسب است. پرورش این گیاه آسان است و به راحتی در هوای خنک و سایه رشد می‌کند. اما این گیاه برای حیوانات خانگی به خصوص طوطی (اگر بخواهد آن را مزه کند) سمی و مضر است.


۳-    گیاه مار
نام فارسی: گیاه مار، زبان مادر زن (مادر شوهر)، سانسیویریا تریفاسکیاتا
نام انگلیسی: The Snake Plant، Mother-in-law «s tongue
نام علمی: SansevieriaTrifasciata
گیاه مار یک گیاه بسیار زیبا و بی‌درد سر برای تصفیه کردن هوای خانه به حساب می‌آید. این گیاه برای دکور گوشه و کنج اتاق نیز بسیار مناسب است. گیاه مار به نور و آب کمی برای رشد نیاز دارد و گیاهی است بسیار مفید چرا که در طول شب دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن بیرون می‌دهد و اگر شما گیاهی بیابید که همین کار را در طول روز انجام دهد درون خانه‌تان چرخه مفید تولید اکسیژن و پاکسازی هوا جریان خواهد داشت.


۴-    گل عنکبوتی
نام فارسی: گل عنکبوتی
نام انگلیسی: The Spider Plant
نام علمی: Chlorophytumcomosum
گل عنکبوتی برای آن دسته افرادی که تازه کار هستند و تا به حال گیاهی را پرورش نداده‌اند یک گزینه بی‌نظیر است. این گیاه خیلی زود پا می‌گیرد، خیلی سریع برگ تازه داده و حتی گل هم می‌دهد! این گیاه یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی است و یکی از بهترین تصفیه‌کننده‌های هوا نیز به شمار می‌رود. گل عنکبوتی مدام با آلودگی‌های موجود در هوا نظیر بنزن، مونوکسید کربن و زایلین (که در چرم، مواد لاستیکی و چاپی وجود دارد) مبارزه می‌کند.


۵-    دراسینا مارجیناتا
نام فارسی: خون سیاوشان، دراسینای پرچمی، دراسینا مارجیناتا (از خانواده روساسه)
نام انگلیسی: The Red-Edged Dracaena
نام علمی: Dracaena marginata
اگر برایتان مهم نیست که قد گیاه به سقف برسد حتما این گیاه را در خانه پرورش دهید. دراسینای مارجیناتا یا مارگیناتا به نور نیاز دارد و حتما آن را کنار پنجره باید قرار داد. این گیاه با اینکه تا سقف بالا می‌رود اما بسیار جمع و جور است و فضایی را اشغال نمی‌کند. دراسینا تصفیه کننده بسیار خوبی برای هوای خانه به شمار می‌رود.


۶-    آلوئه ورا
نام فارسی: صبر زرد، آلوئه ورا
نام انگلیسی: The Aloe
نام علمی: Aloe Vera
اغلب این گیاه را به خاطر خواص شفابخشش می‌شناسند اما این گیاه منبع بسیار عالی برای موارد دیگری نیز هست! آلوئه‌ورا به طرز معجزه‌آسایی آلودگی هوا به خصوص سمومی که در مواد شوینده وجود دارد را جذب می‌کند و به طرز حیرت‌آوری با یک سیستم ساده به شما نشان می‌دهد که چقدر مواد شیمیایی مضر در هوای خانه‌تان وجود دارد: با لکه‌های قهوه‌ای که روی برگ‌های آن ظاهر می‌شود!
۷-    پوتوس طلایی
نام فارسی: پوتوس طلایی
نام انگلیسی: The Golden Pothos
نام علمی: Scindapsusaures
پوتوس طلایی با قابلیت تصفیه هوا و پاکسازی بنزن، مونوکسید کربن و فرمالدئید یک گیاه موثر در پاکسازی هوای خانه به حساب می‌آید. این گیاه به نور کمی نیاز دارد و در هوای خنک نیز رشد می‌کند. پوتوس یک گیاه آویز است اما می‌توان آن را طوری پرورش داد که از داربست نیز بالا رود.


۸-    نخل راپیس
نام فارسی: نخل راپیس (از خانواده اریکاسه، نخل)
نام انگلیسی: The Lady Palm
نام علمی: Rhapisexcelsa
نخل راپیس یک گیاه دلپذیر است که رشد آن درون خانه بسیار آسان است. نخل راپیس بخار آمونیاک موجود در هوا را که از شوینده‌ها، پارچه‌ها و رنگ‌های شیمیایی نشأت می‌گیرد مورد هدف قرار داده و آن‌ها را جذب خود می‌کند. این گونه از نخل خانگی که شبیه به درخت نیز می‌باشد بسیار آسان رشد می‌کند فقط کافی است مدت زمانی را تحمل کنید تا این درخت به برگ بنشیند و قد بکشد، پس از آن برگ‌های همیشه سبز آن دکور همیشگی خانه‌تان خواهد بود.


۹-    ژربرا
نام فارسی: ژربرا، گل تاب، ژربرا جامزونی
نام انگلیسی: The Gerber Daisy
نام علمی: Gerbera jamesonii
ژربرا یک گیاه تمام عیار برای اتاق خواب و لاندری (رختشوی‌خانه) است. ژربرا تریکلوروتیلین (که در مواد شوینده خشک یافت می‌شود) و بنزن موجود در هوا را جذب می‌کند. این گیاه با گل‌های بسیار زیبا و رنگارنگ خود زیبایی خانه‌ را دو چندان می‌کند اما به نور زیادی نیاز داشته و حتما باید در کنار پنجره قرار گیرد.
۱۰-    آزالیا
نام فارسی: آزالیا، آزاله‌آ،
نام انگلیسی: The Azalea
نام علمی: Rhododendron simsii
آزالیا یک گیاه بوته‌ای پر گل بسیار زیبا است که در دمای خنک تاب می‌آورد اما به نور نیاز دارد. بهترین جایی که می‌توان آزالیا را پرورش داد زیرزمین خانه است به شرطی که در آنجا پنجره وجود داشته باشد. آزالیا با جذب فرمالدئید هوا را پاکیزه می‌کند.
۱۱-  سرخس
نام فارسی: سرخس، سرخس معمولی مجعد، سرخس بوستونی، گلوش، دیشار
نام انگلیسی: The Boston Fern
نام علمی: Nephrolepisexaltata
سرخس با برگ‌های پَر مانند و ساقه‌های خمیده یک گیاه بسیار مفید و موثر برای تصفیه هوای منزل به شمار می‌رود. اما پرورش دادن این گیاه کمی مشکل است زیرا مدام باید نمناک و مرطوب باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد سرخس جیوه و آرسنیک خاک را از بین می‌برد.

۱۲-    بگونیا
نام فارسی: بگونیای دائم گل
نام انگلیسی: The Wax Begonia
نام علمی: Begonia semperflorens
این گیاه زیبا و پرطراوت در تابستان گل‌های خوشه‌ای بسیار زیبا به رنگ‌های سفید، صورتی و قرمز می‌دهد. بگونیا نیاز به نور زیاد دارد و برای فیل‌تر کردن بنزن و گازهای شیمیایی که از تولوئین (یک مایع بی‌رنگ حاوی بنزن) متصاعد می‌شود بسیار موثر است.تهیه و تنظیم:شکوفه نوبخت
سرگروه کار و فناوری منطقه خارک
فروردین 95
01 اردیبهشت 1395 07:27 ق.ظ
ابراهیم نامی آفلاین
سرگروه کار و فناوری

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 1080
ارسال‌ها: 105
تاریخ عضویت: 15 دى 1391
ارسال: #2
پاسخ به: ۱۲گیاه آپارتمانی که هوای خانه را تصفیه می‌کنند

درود خدا بر شما همکار بزرگوار
06 اردیبهشت 1395 08:40 ق.ظ
ارسال پاسخ 


رفتن به سایر بخشهای سایت :

اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی استان بوشهر - تلفن : 077133320384