رنگها
تعداد بازدید از این موضوع : 1907
زینب نوربخش آفلاین
دبیر علوم تجربی

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 667
ارسال‌ها: 9
تاریخ عضویت: 11 آذر 1390
ارسال: #1
رنگها

رنگها
گروه قرمز و سبز و بنفش
گروه زرد و آبی و قرمز
رنگهای مکمل
دو رنگ را مکمل یکدیگر گویند وقتی که از ترکیب آنها نور سفید بدست آید. رنگهایی که از ترکیب آنها با نسبت معین رنگ سفید بدست می‌آید، عبارتند از :
قرمز با سبز آبی رنگ
سبز با ارغوانی
زرد با نیلی بنفش رنگ
نارنجی با آبی نیلی رنگ
آبی با قرمز مایل به نارنجی
نیلی با نارنجی مایل به زرد
بنفش با زرد مایل به سبز
 رنگهای اصلی :[/size]
در تئوری رنگ سنتی، قرمز، زرد و آبی رنگهای اصلی هستند زیرا دانه های رنگی تشکیل دهنده آنها از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده و تمام رنگهای دیگر از ترکیبات مختلف این سه رنگ با یکدیگر به دست می آیند
رنگهای فرعی :
سبز، نارنجی و بنفش رنگهایی هستند که از ترکیب رنگهای اصلی با یکدیگر حاصل میشوند. محل قرار گیری هر رنگ ثانویه در دایره رنگ، بین دو رنگ اصلی تشکیل دهنده اش است.
رنگهای ترکیبی :
زرد- نارنجی، قرمز نارنجی، قرمز- بنفش، آبی - بنفش، آبی- سبز و زرد - سبز، این رنگها از ترکیب یک رنگ اصلی با یک رنگ فرعی به وجود می آیند و در اینجا هم، در میان دو رنگ تشکیل دهنده خود قرار میگیرند
هماهنگی (هارمونی) رنگ :
هماهنگی یا هارمونی به معنای"چیدمان مطبوع اجزاء یک کل" است و وجود آن در تمام مظاهر زندگی از موسیقی، شعر، رنگ یا حتا یک کیک زیبا، جلوه میکند.
از نظر دیداری، هماهنگی، در چیزی است که موجب لذت چشم میشود. این هماهنگی بیننده را مجذوب کرده و احساس نظم و تعادل را در او ایجاد میکند. هنگامی که چیزی ناهماهنگ است، یا خسته کننده است یا وحشتناک.
از طرفی هارمونی بیش از حد نیز به ترکیبی بسیار ملایم و نچسب تبدیل میشود و بیننده را آنطور که باید مجذوب و علاقمند نمیکند و بالعکس عدم حضور آن نیز تصویری به وجود می آورد که هیچ چشمی تحمل دیدن آنرا ندارد.
مغز انسان هر چیزی را که قابلیت سازماندهی نداشته و نامفهوم باشد، پس میزند. عمل دیدن به حضور یک ساختار منطقی نیاز دارد و هماهنگی رنگی میتواند این علاقه به دیدن و حس تعادل را به وجود بیاورد.
به طور خلاصه، یکپارچگی مفرط موجب تحریک ناپذیری و پیچیدگی مفرط موجب تحریک بیش از اندازه مغز میشود. تعادل پویا، نتیجه حضور هماهنگی است.
16 اسفند 1390 12:02 ق.ظ
امین شیری آفلاین
دبير روانشناسي

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 1063
ارسال‌ها: 48
تاریخ عضویت: 07 دى 1391
ارسال: #2
جواب به: رنگها

بسیار جالب بود. استفاده کردم. تشکر
19 دى 1391 03:15 ب.ظ
محمد عابدی آفلاین
دبیر حرفه و فن

مشخصات کاربر
شماره کاربر: 1014
ارسال‌ها: 30
تاریخ عضویت: 23 آذر 1391
ارسال: #3
جواب به: رنگها

مطالب مفیدی بود
19 دى 1391 03:48 ب.ظ
ارسال پاسخ 


رفتن به سایر بخشهای سایت :

اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی استان بوشهر - تلفن : 077133320384